Сходи, як прикраса оселі

Сходи – це дуже важливий архітектурний елемент приміщення. Вони повинні відповідати певним технічним правилам і пропорціям, бути надійними, зручними та безпечними в експлуатації а також прикрашати собою помешкання створюючи відповідну емоційну атмосферу.


Зведення функціональних і водночас красивих сходів є не такою вже й простою справою, як може здатись на перший погляд. Проектування та виготовлення сходів є достатньо складним і трудомістким процесом, що вимагає високого професіоналізму та різнобічних знань у сфері будівельних технологій, архітектури і дизайну.

В залежності від конструкції, сходи в будинку встановлюють під час, або після завершення будівельних та оздоблювальних робіт. Але з конструкцією майбутніх сходів потрібно визначитись ще на стадії проектування або реконструкції будинку, заздалегідь грамотно вирішивши завдання їх планування, монтажу і декорування.

На жаль, це просте правило не завжди враховується забудовниками, в результаті чого після масштабного і дорогого будівництва чи ремонту залишається недостатньо місця і конструктивних можливостей для влаштування зручних і гарних сходів. У кращому випадку це призводить до додаткових матеріальних і моральних втрат, адже доводиться використовувати менш ефективні, невідповідні і дорожчі конструктивні рішення. Значно гірше, якщо мешканці будинку будуть змушені користуватися незручними чи навіть небезпечними сходами.

Основні технічні вимоги до сходів та розрахунок їй параметрів.

Нові технології будівництва, а також різноманіття використовуваних для виготовлення сходів матеріалів і їх комбінацій дозволяє створювати справді неповторні об’єкти. Але при їх втіленні слід керуватись не лише естетичними міркуваннями, а насамперед питаннями забезпечення функціональності. Тому будь-яке дизайнерське рішення має узгоджуватись з усіма необхідними технічними параметрами сходів.

Однією з необхідних умов є обладнання сходів перилами (балюстрадою, поручнями) з дотриманням певних параметрів. Жорсткість всієї конструкції огородження має бути дуже високою. Вікна, прилеглі до сходових маршів, теж повинні бути обладнані відповідними перилами або суцільною огорожею.

Особливу увагу слід приділити освітленню сходів, заздалегідь продумуючи доступність вимикачів.
Крім того, існує ще ціла низка важливих факторів забезпечення необхідної функціональності сходів, серед яких : кут підйому/спуску; ширина проходу по сходах; наявність поворотних ділянок; висота проходу, несуча здатність сходів. Усі ці технічні параметри закладаються ще на етапі проектування сходів.

Вибір конструкції та матеріалів.

При плануванні сходів насамперед постає питання їх оптимальної форми і конструктивного рішення. Ці параметри залежать від розмірів, форми, стилю приміщення та загального проекту будинку.

У великих будинках і в помешканнях з масштабним дизайном інтер’єру зазвичай планують маршові конструкції сходів, масивні спіральні сходи, чи сходи на костурах або тятивах.

У невеликих помешканнях раціональними є гвинтові сходи чи больцеві. Такі сходи не дуже зручні в експлуатації, як маршові, але вони здатні максимально заощадити простір, та додати легкості інтер’єру приміщення. Матеріал сходів є одним із визначальних факторів їх конструкції та дизайну.

 

При виготовленні сходів сьогодні використовуються різноманітні матеріали та їх комбнації. Але найбільш популярними залишаються природні матеріали – дерево, камінь і метал.

Безумовним лідером серед матеріалів, що використовуються для виготовлення сходів, є дерево. Це найбільш доступний, технологічний, екологічний і естетичний матеріал. Сходові елементи з деревини, як несучі, так і декоративні, можуть виготовлятися з різних сортів, мати різноманітну структуру і безліч відтінків, що дозволяє використовувати їх в конструкціях будь-якого типу, стилю та дизайнерського задуму. Крім того, деревина чудово поєднується з іншими матеріалами, такими, як метал, скло, камінь.

Сходи можуть бути виготовлені з найрізноманітніших порід дерева. Звичайно, найкраще їх виготовляти з твердих порід деревини - дуб, бук, ясень, акація. Рідше використовують напівтверді (береза, клен), чи м'які хвойні (сосна, ялина, кедр, модрина) породи дерева.

Не слід також забувати, що деревина є живим і примхливим матеріалом, а різні породи мають неоднорідну структуру та істотно відрізняються за своїми технічними властивостями. У деревини є і свої недоліки: чутливість до температурних коливань і вологи, пожежонебезпечність, швидкий знос в несприятливих умовах експлуатації.

Дуже важливою є правильна експлуатація дерев'яних сходів. За ними потрібен такий самий ретельний догляд, як за дорогими меблями. Температура і вологість у приміщенні повинні якомога менше коливатись. Тому поблизу дерев'яних сходів не слід облаштовувати опалювальні прилади, печі чи каміни.

Завдяки новим технологіям сучасні металеві сходи відрізняються не тільки міцністю, зручністю і функціональністю , але й витонченістю, та естетичністю, гідними будь-якого сучасного інтер'єру. Вони можуть бути різних типів, форм і стилів. З різних видів металу роблять як несучі, так і декоративні елементи сходів. Дуже популярні зараз як несучі елементи, так і огорожі сходів, з полірованих чи шліфованих профілів виготовлених з нержавіючої сталі.

Холодність і твердість металевих сходових маршів можна врівноважити теплим та елегантним дерев'яним оздобленням: встановлення на металевий каркас дерев'яних сходин, чи додавання, до металевої конструкції перил, дерев'яного поручня. У таких сходах вдало поєднуються сильні сторони металу і дерева. Металеві каркаси сходів значно міцніші за дерев'яні, стійкіші до негативних зовнішніх впливів та володіють більшою жорсткістю і довговічністю при приблизно однаковій вартості. Гнучкість, міцність і технологічність металу дозволяє виготовляти елементи, які неможливо зробити з дерева. Завдяки таким перевагам сходи з металлу займають менше місця і їх можна вписати в переважну більшість інтер'єрів.

Одним з варіантів комбінованих сходів є використання в якості обробки природного чи штучного каменю або керамічної плитки. Перевагою даних матеріалів є висока стійкість до негативних кліматичних впливів та зносостійкість. Завдяки таким властивостям вони застосовуються для оздоблення внутрішніх та зовнішніх сходів. Ці матеріали мають різноманітну структуру і широку колірну гаму, тому вписуються як в модернові, так і в класичні стилі інтер'єрів та екстер'єрів. Загальною проблемою кам'я них та керамічних поверхонь сходин є слизкість поверхонь. Для вирішення цієї проблеми застосовують різноманітні технологічні методи, такі, як : шліфування, гравірування, напилення абразивного шару, приклеювання протиковзких плівок.

Сучасні технології будівництва та обробки матеріалів дозволяють використовувати для створення сходів і доволі екзотичні матеріали, наприклад, скло. Скляні елементи дуже ефектно виглядають в сходових конструкціях у поєднанні з металлом, деревом чи каменем. Оздоблення сходових маршів прозорими скляними сходинами створює ефект абсолютної легкості та візуально збільшує інтер'єр.

В конструкціях таких сходів застосовують безпечне гартоване триплексоване скло, яке склеяне з кількох шарів за допомогою полімерів. Такі вироби не поступаються за міцністю традиційним матеріалам. На скляні сходини також наносять різноманітні протиковзкі покриття. Зазвичай такі сходи застосовують в сучасних авангардних та «hi-tech» інтер’єрах.

Сходи, як правило, обладнують різноманітними огорожами (перилами) з дерева, металу, скла чи кованих елементів. Перила, як елемент конструкції, не тільки забезпечують зручність і безпеку при пересуванні по сходах, але і є їх головною прикрасою.

Традиційні дерев'яні сходи прикрашають фігурними балясинами, різбленими стовпами, дерев'яною скульптурою. Окрім дерева для сходових огороджень широко застосовують різні метали. Наповнення металевих перил можуть мати різноманітні нестандартні форми та різну обробку. Металеві конструкції фарбують в різноманітні кольори сучасними полімерними і лакофарбовими матеріалами, які дозволяють зробити сходи дуже ефектними.

Але недоліком сходових та інших огорож із чорного металлу залишається слабка корозійна стійкість. Тому все більшої популярності набирає використання в сучасному дизайні металевих перил, огорож та інших виробів з нержавіючої сталі та безпечного гартованого скла. Перила та конструкції з нержавіючої сталі можуть мати різну поверхню – блискучу поліровану, матову, шліфовану (так званий «сатин»), чи спеціально оброблену. Триплексне гартоване скло може бути різного формату і тоноване в різні кольори, що дає можливість максимально гармонійно вписати дизайн сходів в інтер'єр будинку.

Для виготовлення сходових огорож також використовують латунь, яка надає приміщенню теплоту і шляхетність. Вишуканими також є сходові огородження з кованого металу. Такі вироби, виконані методом гарячого кування можуть являти собою високохудожні авторські роботи.