Основні типи та галузі застосування нержавіючої сталі

Нержавіючу сталь отримують шляхом додавання до металу хрому (мінімум 12%), завдяки чому утворюється плівка, що захищає метал від іржі та корозії. В залежності від складу і структури, нержавіючі сталі поділяють на три групи.


Перша група - аустенітна сталь, до складу якої входить хром (16-25%), нікель (6-14%), молібден (2-6%) і невелика кількість інших металів. Аустенітна сталь користується найбільшою популярністю і становить близько 60-70% споживання в усьому світі, в основному, завдяки широким можливостям для використання.

Друга група - ферритні/хромисті сталі, вміст хрому в яких становить близько 12-20%. Деякі марки нержавіючої сталі цієї групи містять титан і молібден. Навіть незважаючи на те, що властивості таких сталей значно нижчі, ніж у аустенітних, порівняно низька ціна забезпечує їм популярність серед виробників.

Третя група нержавіючих сталей - мартеніститні, які застосовуються при необхідності використання особливо міцного і твердого металу.

Нержавіюча сталь знаходить широке застосування в різних областях промисловості.

Хімічна промисловість. Аустенітна сталь використовується для виробництва різних ємностей, посудин, гофрованих труб з нержавіючої сталі, що пояснюється тривалим терміном служби і стійкістю до хімічного впливу. У хімічній промисловості найчастіше використовую сталь марки AISI 316L, стійку до міжкристалічної корозії завдяки вмісту молібдену (близько 6%).

Харчова промисловість. Нержавіюча сталь, скло і деякі види пластмас - єдині матеріали, допустимі для застосування в харчовій промисловості, що пов'язано з високими вимогами до гігієни і токсичності. З неї виготовляють обладнання для виробництва харчових продуктів (ванни, фритюрниці, лист нержавіючий жароміцний, парогенератори), їх зберігання і транспортування (камери, блоки). Найчастіше перевага віддається сталі марок AISI 304 і AISI 316, які зберігають свої властивості, як при низьких, так і при високих температурах. Важливою умовою використання нержавіючої сталі в харчовій промисловості є її відмінний стан, без відколів і подряпин.

Будівництво та дизайн. З точки зору дизайну, нержавіюча сталь є джерелом нових ідей для дизайнерів, оскільки, по-перше, добре поєднується з іншими матеріалами, а по-друге, практично не зношується і зберігає первинний вигляд. З нержавіючої сталі виготовляють меблі, використовують її як покрівельний матеріал і матеріал для обробки (зокрема, не так давно широке застосування знайшов нержавіючий куточок, використовуваний для обробки кутів будівель як всередині, так і зовні). Особливої популярності набувають також сходи з нержавіючої сталі, особливо в інтер'єрах офісів та адміністративних будівель, оскільки вони довговічні та не потребують значного догляду.

Електроенергетика. Вимоги до нержавіючої сталі гранично високі в цій сфері: на всіх видах електростанцій використовується спеціальна, високолегована нержавіюча сталь.

Транспорт. У сфері транспорту нержавіючу сталь застосовують як для виготовлення посудин для транспортування тих або інших продуктів, речовин, рідин, так і для виробництва деталей для автомобілів. У цих випадках мова йде про застосування сталі марки AISI 316, з високим вмістом молібдену і стійкістю до перепадів температур.

Домашнє господарство. Безсумнівно, без посуду з нержавіючої сталі не обійтися на кухні. Кухонні вироби з нержавійки - це і каструлі, сковорідки, виделки, ложки, які користуються популярністю завдяки привабливому зовнішньому вигляду, який довго зберігається, і гігієнічності.

Захист навколишнього середовища. У цій сфері використання нержавіючої сталі є необхідним, особливо при установці систем закритого типу для газу та рідин. Це дозволяє знизити негативний вплив промислового виробництва на природу.

Таким чином, нержавіюча сталь є лідером серед матеріалів для виробництва устаткування, деталей, посуду в самих різних областях промисловості.