Види сходів, їх переваги та недоліки, а також матеріали для їх виготовлення і їх переваги та недоліки

Сходи дерев'яніСучасні сходи можуть бути виконані з найрізноманітніших матеріалів і мати будь-який вигляд, адже це не лише необхідність, але й вишуканий внутрішній або зовнішній декоративний елемент будинку.

Отже, сходи можуть бути різних типів та матеріалів – усе залежить від розміру приміщення, дизайнерського рішення та побажань замовника.

Ми розкажемо про найбільш популярні види сходів для дому, найбільш вживані конструктивні рішення, відмінності між ними, вимоги до безпеки, матеріали виготовлення та інші корисні речі, знання про які дозволить зробити вам правильний вибір тої чи іншої сходової конструкції під час зведення будинку або ж його облаштування.Види сходів

Класифікація сходових конструкцій

1.      За призначенням

·         міжповерхові

·         вхідні

·         прохідні

·         робочі

2.      За функціональністю

·         ландшафтні

·         домові

·         спеціальні

3.      За конструктивним виконанням

·         1-маршові

·         2-маршові

·         багатомаршові

4.      За матеріалом

·         металічні

·         кам’яні (мармур, граніт, кварцит)

·         дерев’яні

·         скляні

·         бетонні (литі та блочні)

·         цегляні

·         керамічні

·         комбіновані

Також сходи, залежно від положення, підрозділяються на зовнішні та внутрішні, залежно від компоновки – на поворотні та прямі, а за способом функціонування – на трансформовані, переносні і стаціонарні.

Отже, як бачимо, існує достатньо велика кількість типів сходових конструкцій, з яких треба вибрати саме ті, які в вашій ситуації підходять вам якнайкраще.

Види домових сходів та їх особливості

Домові сходи можна поділити на 3 види:

·         гвинтові сходи та спіральні

·         маршові

·         сходи на больцах (болтах)

Гвинтові/спіральні сходи підходять тим приміщенням, де через брак місця неможливо встановити прямі сходові конструкції. Хоча конструкції такого типу не є надто зручними, вони суттєво економлять місце.

Такі сходи можуть грати роль службових/допоміжних сходів, аби спускатися/підніматися на цокольний поверх або горище.

Сходи такого типу виконуються зазвичай із дерева або металу. Стійка у вигляді труби найчастіше є металічною.

Такі сходи встановлюються як біля несучої стіни, так і посеред приміщення. Хоча вони займають не так багато місця, встановлюють їх рідше, ніж прямі, адже спускатися такими сходами через їхню крутизну слід уважно та акуратно.

Маршові сходи розповсюджені набагато більше. Вони складаються з маршів, є ідеальними для просторих приміщень, зручні для спуску та підйому, оскільки в їхній конструкції приймається до уваги біомеханіка руху.

Маршові сходи, у свою чергу, поділяються на закриті (з підсходинками) та відкриті (без підсходинок).

Також маршові сходи можуть дещо різнитися в плані кріплення сходинок – на косоури або тятиви.

Так само маршові сходи можуть бути одно- двомаршовими або ж багатомаршовими. Окрім того, умовно їх можна поділити на прямі та поворотні (з проміжним сходовим майданчиком).

Сходи на больцах/болтах монтується до стіни. Тобто, з одного боку сходів обов’язково має бути стіна. Така конструкція легка і компактна та водночас дуже міцна і надійна.

Для цієї сходової конструкції не потрібні косоури/тятиви, також їм притаманна наявність витончених вигнутих поручнів.

Матеріали для виготовлення сходів, їх переваги та недоліки

Для виготовлення сходів використовують найрізноманітніші матеріали. Найбільш розповсюдженими є наступні: дерево, метал, скло, граніт, мармур, бетон, цегла, кераміка та їх комбінації.

Від правильного вибору матеріалу залежить довговічність сходів та їхня безпечність. Особливої уваги слід приділяти матеріалу сходинок, адже саме вони витримують найбільше навантаження.

Сходинки мають бути стійкими до витирання та до механічних впливів і впливів оточуючого середовища – температури, вологості повітря, сонячного випромінювання тощо. Так само матеріал сходинок має бути стійким до засобів побутової хімії, бруду різного походження, екологічним та простим у догляді.

Зазвичай для виготовлення сходів використовують наступні матеріали:

·         Метал у вигляді нержавіючої або хромованої сталі, анодованого алюмінію або латуні. Найбільш надійними та довговічними є сходи із нержавійки через їхню стійкість до корозії. Середній термін служби таких сходів – 40-50 років. Хромована сталь служить приблизно 5 років, а фарбована – 2-3 роки. Алюміній достатньо м’який і схильний до деформації метал, але стійкий в плані корозії. Іноді в якості матеріалу для сходів використовують латунь, але її недоліком є те, що з часом вона темніє.  

·         Камінь – кварцит або граніт. Це тверді породи натурального каменю з великим терміном експлуатації. Так само міцним та довговічним є камінь на бетонній основі. Природній мармур та мармур‑агломерат є надто м’якими та починають витиратися після 2 років використання.

·         Дерево – махагонія, тик, венге, горіх, ясень, клен, дуб, бук тощо. Це тверді, стійкі до механічних впливів породи, які не піддаються несприятливій дії оточуючого середовища. Найміцнішими породами є махагонія, тик, кабреува, мутенія. Незважаючи на те, що дуб є міцним та довговічним, він дуже чутливий до дії масел, які залишають на його поверхні світлі плями. Бук, у свою чергу, деформується під впливом вологи, а клен з часом жовтіє та тріскає.

·         Сосна надто м’яка і механічно нестійка, отже, для виготовлення сходів вона не годиться. Модрина міцніша від сосни і не піддається гниттю, вишня та груша мають непогані характеристики міцності, а також стійкі до ударів.

·         Скло для виготовлення сходів потрібне ламіноване або загартоване. Однак сходинки із такого скла можуть пошкоджуватись при ударах та мають схильність до подряпин. Легшим та міцнішим є акрилове скло, але воно легко дряпається і з часом жовтіє.

·         Сходи із бетону прості в установці, але дорогі. Перевагою бетонних сходів є те, що їх можна розміщувати у сирих та вологих місцях, крім того бетон є шорстким і не слизьким.

·         Сходи із цегли міцні та декоративні, адже цеглу можна підібрати так, аби вона добре вписувалася у дизайн. Основа цегляних сходів, як і дерев’яних, може бути виконана із бетону.

·         Керамічні сходи. Як правило, це сходи, облицьовані керамічною плиткою. Керамічне покриття дуже практичне, використовується у різноманітних поєднаннях і органічно виглядає у комбінації з деревом та металом.

·         Комбіновані сходи виконують із 2-х або більше матеріалів, особливості яких і визначають технічні характеристики усієї сходової конструкції. Найчастіше використовують комбінацію метала зі склом або деревом.