Друге життя дерев’яних сходів

В сучасному житті сходи вже не є просто конструктивним елементом, з допомогою якого люди піднімаються на верхні поверхи. У якому б архітектурному стилі не була виконана та чи інша сходова конструкція вона, окрім свого суто утилітарного призначення грає, як правило, і роль декоративного елементу.

 

Виготовляються сходи із найрізноманітніших матеріалів, одним з найпопулярніших серед яких є деревина, яка асоціюється з теплом, затишком і надає інтер’єру характер атмосфери домашнього вогнища. Проте, аби дерев’яні сходи тривалий час радували око, необхідно правильно за ними доглядати.

 

 

Тенденція робити виключно утилітарні предмети якомога більш естетичними є помітною ознакою нашого часу, який усе більше відмовляється від домінуючого протягом багатьох років слабкого дизайну. Дедалі частіше синтез утилітарних функцій, органічно поєднаний із дизайнерською думкою, виводить на світ справжні мистецькі шедеври. Це стосується будь‑яких елементів нашої домашньої обстановки – вікон, дверей, меблів, сходів тощо.

 

Так сталося, що саме деревина є таким матеріалом, з яким найлегше мати справу творчій уяві архітекторів та інтер’єрних дизайнерів. Деревина легко обробляється та чудово поєднується з іншими конструктивними матеріалами, що дозволяє отримувати дивовижні декоративні ефекти. Ось чому і зараз, незважаючи на мінливу моду, в оздобленні інтер’єрів, як і раніше, деревина використовується найчастіше, і сходи у тому відношенні не є виключенням.

 

Оновлення сходів

Дерев’яні сходи, окрім високої естетичності та величезних дизайнерських можливостей, мають ще одну суттєву перевагу – їх можна практично нескінченно оновлювати, завдяки чому вони будуть виконувати свою функцію протягом довгих років. Враховуючи той факт, що сходами користуються особливо часто, їхні сходинки інтенсивно зношуються, а поверхня самої конструкції витирається.

 

Усе це стосується навіть таких надзвичайно міцних порід як дуб, бук, граб або ясень. На щастя, оновлення дерев’яних сходів не є справою надто складною, а правильне виконання робіт забезпечить сходовій конструкції гарний вигляд на багато років.

 

Підготовка сходів до оновлення

Вибір належного засобу для захисту сходів має надзвичайно велике значення, оскільки саме це є гарантією, що ними можна буде користуватись без необхідності повторного ремонту. В якості такого засобу можна рекомендувати нанесення захисно-декоративного імпрегнату, призначеного для покриття дерев’яних поверхонь, аби захистити сходи від гниття та надати їм механічної міцності.

 

Проте, найперше, що потрібно зробити, це очистити поверхню від старого покриття та видалити шар посірілої деревини. Це можна зробити вручну з допомогою грубого наждаку, але краще скористатись шліфувальною машинкою та циклею для обробки кутів й інших важкодоступних місць. Шліфування слід продовжувати доти, доки поверхня не стане ідеально рівною та чистою.

 

Ущільнення поверхні сходової конструкції

Після шліфування поверхні слід ретельно видалити усю утворену пилюку, але не викидати, а ущільнити нею поверхню сходів, змішавши із нітрогрунтовкою. Суміш наноситься шпателем із нержавійки. Після висихання заґрунтовану поверхню слід відшліфувати наждаком та відполірувати абразивною сіткою. Процедура ущільнення закриває пори деревини та вирівнює поглинаючу здатність поверхні готуючи її, таким чином, для подальшого лакування.

 

Лакування сходів

Дерев’яні сходи відносяться до конструкцій інтенсивної експлуатації, отже, вимагають застосування ефективних та перевірених формул для надання поверхні механічної міцності та стійкості до впливу вологи.

 

Вибрану марку лаку наносять м’яким пензлем, валиком або методом напилення. Оптимальний результат отримується шляхом нанесення 2-3 шарів лаку з інтервалами у 12 годин. Перед кожним нанесенням поверхню шліфують дрібнозернистим шліфувальним папером.

 

Відновлені в такий спосіб сходи можна експлуатувати вже через 24 години після нанесення останнього лакового шару.